Kuinka Yleisradio on määritellyt Suomea ja suomalaisuutta? Entä kuinka suomalaiset ovat yleisönä suhtautuneet Yleen? Kavin radio- ja televisioarkiston yleisötilaisuudessa dosentti Jukka Kortti kertoo mm. Ylen merkityksestä kansallisten rituaalien, urheilun ja kulttuuriperinnön välittäjänä.

Jukka Kortin ja Reetta Hännisen toimittama Kansan ääni ja kuva – Yle, Suomi ja suomalaiset 1926 – 2026  (SKS Kirjat, 2025) on osa Yle 100 -tutkimusohjelmaa.

Vapaa pääsy – tervetuloa!

Kansan ääni ja kuva – Ylen merkitys suomalaisille
Ma 24.11.2025 klo 16
KAVI, elokuvateatteri Bio Valentin
Kaikukatu 2 C, Helsinki

Kuva: Yleisradion reportteri Alexis af Enehjelm haastattelemassa miestä, joka korjaa autoa. Enehjelm oli Yleisradion radion ensimmäinen kuuluttaja ja ohjelmanjärjestäjä 1926-1927. Vuosina 1933-1939 hän toimi apukuuluttajana, reportterina ja selostusosaston päällikkönä. Lähde: Flickr/Yle Arkisto.