Turku

Turun syyssarjan nimiä ovat mm. Luis Buñuel, Sam Peckinpah ja Elem Klimov.

TURKU
LOGOMO / MOVE 2 –SALI

Köydenpunojankatu 14
Maanantaisin klo 19

PÄÄSYLIPUT 5 € / ALLE 12-VUOTIAAT 2

25.9. Krzysztof Kieslowski:
LYHYT ELOKUVA RAKKAUDESTA
(Krótki film o milosci/En kort film om kärlek), Puola 1988 • Grazyna Szapolowska, Olaf Lubaszenko, Stefania Iwinska • käsikirjoitus Krzysztof Piesiewicz • musiikki Zbiegniew Preisner • suom. tekstit/svensk text • K16 • 87 min •

2.10. Luis Buñuel:
HUMISEVA HARJU
(Abismos de pasión/Svindlande höjder), Meksiko 1954 • Irasema Dilian, Jorge Mistral, Lilia Prado, Ernesto Alonso • käsikirjoitus Luis Bunuel Emily Brönten romaanista • suom. tekstit/svensk text • K16 • 91 min 

9.10. David Lynch:
MULHOLLAND DRIVE
(Mulholland Dr.), USA/Ranska 2001 • Naomi Watts, Laura Elena Harring, Justin Theroux • musiikki Angelo Badalamenti • suom. tekstit/svensk text • K16 • 147 min

16.10. Werner Herzog:
AGUIRRE – JUMALAN VIHA
(Aguirre, der Zorn Gottes/Aguirre – guds vrede), BRD 1972 • Klaus Kinski, Ruy Guerra, Helena Rojo • suom. tekstit/svensk text • K16 • 93 min

23.10. Miloš Forman:
YKSI LENSI YLI KÄENPESÄN
(One Flew Over the Cuckoo´s Nest/Gökboet), USA 1975 • Jack Nicholson, Louise Fletcher, William Redfield, Brad Dourif • Ken Keseyn romaanista • suom. tekstit/svensk text • K16 • 134 min

30.10. Sam Peckinpah:
HURJA JOUKKO
(The Wild Bunch/Den vilda hopen), USA 1969 • William Holden, Ernest Borgnine, Robert Ryan, Edmond O´Brien, Ben Johnson, Warren Oates • kuvaus Lucien Ballard • musiikki Jerry Fielding • suom. tekstit/svensk text • K16 • 146 min

6.11. Jerzy Kawalerowicz:
NUNNA JA PAHOLAISET
(Matka Joanna ad aniolow/Nunnan och djävlarna), Puola 1960 • Lucyna Winnicka, Mieczyslaw Voit, Anna Ciepielewska • käsikirjoitus Tadeusz Konwicki • Jaroslaw Iwaszkiewiczin novellista • suom. tekstit/svensk text • K16 • 110 min

13.11. Lars Magnus Lindgren:
PUUPALTTOO
(Träfracken), Ruotsi 1966 • Gunnar Björnstrand, Elsa Prawitz, Catrin Westerlund • suom. tekstit • K16 • 90 min

20.11. Jack Starrett:
CLEOPATRA JONES – KARATEKUNINGATAR
(Cleopatra Jones), USA 1973 • Tamara Dobson, Shelley Winters, Bernie Casey, Brenda Syker, Antonio Fargas • käsikirjoitus Max Julien • suom. tekstit/svensk text • K16 • 89 min

27.11. Tadeusz Konwicki:
HYPPY TUNTEMATTOMAAN
(Salto), Puola 1965 • Zbiegniew Cybulski, Gustau Holoubek, Marta Lipínska • suom. tekstit • K7 • 108 min

4.12. Edvin Laine & Viktor Tregubovitsh:
LUOTTAMUS
(Förtroende), Suomi/Neuvostoliitto 1976 • Kirill Lavrov, Vilho Siivola, Yrjö Tähtelä • käsikirjoitus Mihail Shatrov • svensk text • S • 95 min

11.12. Elem Klimov:
TULE JA KATSO
(Idi i smotri/Kom och se), Neuvostoliitto 1984 • Aleksei Kravtshenko, Olga Mironova, Ljubomiras Lautsjavitshjus • suom. tekstit/svensk text • K16 • 145 min