Kansallisen audiovisuaalisen instituutin hyväksymät kuvaohjelmaluokittelijat

Kuvaohjelmaluokittelijaksi hyväksyminen on voimassa viisi vuotta, ellei hyväksymistä peruuteta (kuvaohjelmalaki 22§). Luettelon julkaiseminen perustuu lakiin Kansallisesta audiovisuaalisesta instituutista (28.12.2007/1434 6a § 2 mom.).

Päivitetty 8.2.2019

Agopov Anna / Ruslania Books Oy
Aladin Nina / Yleisradio Oy
Alapiessa Lassi / yksityinen
Autio Leo / Filmihullu-leffakauppa Oy

Björn Marika / Yleisradio Oy
Bono Mette / DDD-Solutions Oy
Burman Pilvi / SF Film Finland Oy

Cullen Kaisa /

Djupsjöbacka Märta / Yleisradio Oy
Dufva Maaret / Tekstikeidas

Enäsuo Susanna / Oy Nordisk Film Ab
Eskola Elina / Käännöstoimisto Elina Eskola Oy

Forsman Tarja / Yleisradio Oy
Förnäs Johan / Yleisradio Oy

Ginman Marika / Yleisradio Oy

Haaja Maria / MTV Oy
Haapiainen-Levä Riitta / SES Auditorio Oy/SES Auditorium Ltd
Haka Jussi / Sanoma Entertainment Finland Oy/Nelonen Media
Halme Timo / SDI Media A/S Suomen sivuliike
Hankela Jari / Discovery Networks Finland Oy
Harmaala Jussi / Yleisradio Oy
Hasa Tiia / Yleisradio Oy
Heikkinen Henri / BTI Studios
Heiskanen Arto / MRP Matila Röhr Productions Oy
Herlevi Kaisa / Yleisradio
Hietanen Mikko / Kuubi Visual Productions Oy
Hiltunen Tero / VL-Media Oy
Holma Hillevi /
Hopia Mervi / Yleisradio Oy
Hopp Jutta / Finnkino Oy
Hyvönen Arto / Yleisradio Oy
Häkkinen Tiina / Rosmer International osk
Härkönen Liina / Pirkanmaan elokuvakeskus
Höglund, Björn / Atlantic Film Finland Oy

Itälinna Katja / Yleisradio Oy
Itämäki Kaj / StoryHill Oy

Järvenpää-Haratani Piia / Oy Nordisk Film Ab

Kangasniemi Jani / Discovery Networks Finland
Karasvaara Katja / Yleisradio Oy
Kareinen Tuomas / SF Studios Oy
Karisto Jorma / Yle Myynti
Kaukonen Martta / yksityinen
Kauren Riikka / Sanoma Entertainment Finland Oy
Kaurismäki Paula /
Keinänen, Mari / Yleisradio Oy
Kervinen Katri / Oy Nordisk Film Ab
Kiuru Emilia /
Kivikallio Tarmo / Yleisradio Oy
Koistinen Tero / Suomen Filmikamari ry
Koivuhovi Mari / Yleisradio Oy
Komu Taina / BTI Studios Oy
Konttinen Saara / Koulukino ry
Korhonen Tarja / Yleisradio Oy
Koskelainen Toni / BTI Studios Finland Oy
Kovanen Marjo / Koulukinoyhdistys-Skolbioförening ry
Kuipers Sanna / Brilliance Communications Oy
Kuisma Maria / Yleisradio Oy
Kuismin Timo / Oy Rapid Eye Movie Ltd
Kuittinen Satu / Yleisradio Oy
Kyllönen Päivi / Yleisradio Oy

Laakkonen Alina /
Lahtinen Reija / Yleisradio Oy
Laiho Minna / Yleisradio Oy
Lampinen Jukka / Suomen Luokittelupalvelu Oy
Lampo Merja / MTV Oy
Lampolahti Minna / Finnkino Oy
Laurila Mirka / Finnkino Oy
Laurinsalo Hanna / Koulukino
Leinonen Riitta / Yleisradio Oy
Leisio Ulla / Finnkino Oy
Leskinen Timo / Kansallinen audiovisuaalinen instituutti
Liimatainen Sami / Nelonen Media
Lindholm Ville /
Linnavalli Tuomas / Elokuvakirjasto Oy
Loman Kari / SBS Discovery TV Oy
Lund-Backman, Isabella / Yleisradio Oy
Luoma Jouni / SDI Media
Lähde Juho / BTI Studios Oy
Löfgren Kaius / Suomen Luokittelupalvelu Oy
Löfgren Kristiina / Suomen Luokittelupalvelu Oy

Malassu Ulla / Yleisradio Oy
Malmberg Sami / Same-eYes Oy
Melander Taina / MTV Sisällöt Oy
Metsola Kati / Pre-Text Oy
Metsätähti-Koistinen, Heli / Koulukino
Miettinen Anne / Oy Rapid Eye Movie Ltd
Mikkola Maiju / Discovery Networks Finland Oy
Moberg Jaana / Yleisradio Oy
Mustonen Jomppa / Yleisradio Oy / Markkinointi
Männynväli Antti / MTV Oy
Mökkönen Janne / BTI Studios Oy

Narmala Petja / Craft Finland Oy
Nieminen Mika / Finnkino Oy
Nikunen Olli / MTV Sisällöt Oy
Nokkonen Jyrki / Yleisradio Oy
Nurminen Minna / Yleisradio Oy
Nykänen Vesa / Yleisradio Oy
Nyrhinen Jukka-Pekka / Yleisradio Oy
Nyyssönen Pasi / Kansallinen audiovisuaalinen instituutti

Ojala Pekka / Pekamo
Oksanen Tiina / Yleisradio Oy

Paavilainen Minna / Yleisradio Oy
Parviainen Mikko / Booky.fi Oy
Peevo Susanna / Cinema Mondo
Pekkola Elli / Yleisradio Oy
Peña Marcela / Fox International Channels
Penttilä Matti / Sanoma Media Finland Oy, Nelonen Media
Pesola Riitta / SDI Media A/S Suomen sivuliike
Petrelius Hannu / Yleisradio Oy
Petänen Tuija / Oy Nordisk Film Ab
Pietikäinen Harri-Pekka / Sanoma Entertainment Finland Oy/Nelonen Media
Pinomaa Kristiina / Sanoma Media Finland Oy
Pohjanrinne Marko / Meditrans Oy
Puustinen Sami / Shield Consulting
Päivärinta Terhi / Yleisradio Oy
Pönni Antti Oy /

Raappana-Haapio, Titta /
Rajakallio Kimmo / yksityinen
Rajala Jenni / SDI Media A/S Suomen sivuliike
Rajasaari Eliisa / BTI Studios Finland Oy
Reinikainen Marja / Meditrans Oy
Riikonen Johanna / Yleisradio Oy
Rinnekangas Jarno / Nelonen Media
Romero-Väinölä, Eva /
Roth Jenna / MTV Oy
Ruotsalainen Mira / MTV Sisällöt Oy
Rusama Olli / Stellar Text Oy
Ruuskanen, Roi / yksityinen
Rytkönen Jussi / Elisa Oyj
Råglund Maija / BTI Studios Oy

Salaka Kristiina / Fox Networks Group Oy
Salmela Johanna / Yleisradio Oy
Savolainen Lauri / Elisa Oyj
Schroderus Virve / Yleisradio Oy
Shepherd Susanna / Suomen Filmikamari ry
Sihvo Rami / 5 More Minutes Ltd.
Sipovaara Riina / Nelonen Media
Skippari Heidi / SDI Media A/S Suomen sivuliike
Spiik Magdalena / Sanoma Entertainment Finland Oy
Stenbäck Maria / MTV Sisällöt Oy
Stubbs Annika / Yleisradio
Suokas Niina / Nelonen Media
Suonio Antti / Cinema Mondo
Suuronen Otto / Suomen elokuvasäätiö

Terho Arja / Yleisradio Oy
Tilli, Sanna / MTV Sisällöt Oy
Toikka Heidi / Nelonen Media
Tolppola Kim / ANKI Consulting Oy
Tuominen Nina / Yleisradio Oy/Talouden palvelukeskus
Tuunanen Jani / Elisa Oyj

Ukkonen Jenni / Oy Atlantic Film Finland Ab

Vanhapiha Tanja / Tmi Oldyard
Varonen Jouni / Yleisradio Oy
Vasiljev Hanni / Sanoma Entertainment Finland Oy
Veekamo Matti / Sanoma Entertainment Finland Oy
Viiman Jarkko / BTI Studios Finland Oy
Viro Minna / yksityinen
Virtanen Jarno / Snapper Films Oy
Vitkala Elina / yksityinen
Volanen Sari / Yleisradio Oy

Wessman Elisa / Yleisradio Oy
Wiik Jaana / Stellar Text Oy
Willman Elisa / Fox Networks Group
Väyrynen Eveliina / Yleisradio Oy

Ypyä Antti / ANKI Consulting Oy