Mikrobitti-lehti arvioi viimeisimmässä numerossaan 12/24 kaikki Suomessa saatavilla olevat suoratoistopalvelut. Kansallisen audiovisuaalisen instituutin Elonet+ -palvelu kohosi vertailussa komeasti kolmanneksi.
Arvostelussa todetaan mm. näin:
Valtion viraston tekemä maksuton Elonet+ on malliesimerkki siitä, miten verovarat menevät hyvään tarkoitukseen. [–] Tarjolla on yli sadan vuoden ajalta elokuvia, sarjoja, uutispätkiä, dokumentteja ja jopa mainoksia. [–] Monet sisällöt huokuvat arvokasta ajankuvaa nykyihmisen silmiin täysin vieraalta ajalta. Tämä palvelu hurmasi molemmat testaajat.
Mikrobitti muistuttaa myös, että Elonetin katsottava ei ihan heti pääse loppumaan: nimikkeitä Elonetistä löytyy yli 130 000 kappaletta, striimauspalveluista toiseksi eniten.
Paras muistaminen on ilmaista, niin myös Elonet – anna siis läheisellesi kotimaisen elokuvan lahja!
**
KAVIn ja suomalaisen Icareus Oy:n yhteistyönä toteuttama Elonet+ on julkaistu mobiilisovelluksena (iOS, Android), tv-sovelluksena (AppleTV) ja verkkosivuna osoitteessa elonetplus.fi.
Elonet on yksityishenkilöille sekä kulttuuri- ja opetuskäyttöön suunnattu ilmaispalvelu. Elokuvia saa esittää vapaasti ei-kaupallisissa tarkoituksissa, ellei toisin mainita. Esimerkiksi elokuvien esittäminen kouluissa, kirjastoissa ja muissa maksuttomissa yleisötilaisuuksissa on sallittua. Elonetin sisältöjä ei saa käyttää kaupallisiin tarkoituksiin ilman Kansallisen audiovisuaalisen instituutin lupaa. Uudelleenkäyttö ja muokkaaminen on luvanvaraista.
